Skip to main content
Skolos

Antstolio veiksmai: (Ne) Sąžiningas turto areštas

By 27 gegužės, 2021No Comments
ATSTOVAVIMAS ANTSTOLIŲ KONTOROSE

Dėl vienokių ar kitokių gyvenimiškų aplinkybių patekus į skolininkų sąrašus neišvengiamai teks susidurti su priverstinio išieškojimo profesijos atstovais – antstoliais. Daug kam nėra žinoma, tačiau įstatyme yra įtvirtinta antstolio teisė areštuoti skolininko turtą ir sąskaitas jau pačioje pirminėje išieškojimo stadijoje, t. y. siunčiant raginimą susimokėti geruoju. Tokia įstatymo nuostata ir antstolio veiksmas dažnai sukelia neaiškumų: gavote raginimą susimokėti skolą per 10 dienų, tačiau sąskaitos ir turtas jau areštuota antstolio, todėl netgi norėdamas negalite padengti įsiskolinimo geranoriškai ir taip išvengti didesnių skolos išieškojimo išlaidų.

Praktikoje dažnai pasitaiko, jog turtas areštuojamas dvejais atvejais, t. y. pirmuoju atveju sąskaitas ir kitą turtą antstolis areštuoja sąžiningai įvertinęs skolos išieškojimo galimybes, ir matydamas realią grėsmę, jog neareštavus turto, gali pasunkėti ar tapti neįmanomas teismo sprendimo įvykdymas (pvz. skolos suma yra didelė, skolininkui priklausantis nekilnojamas turtas nėra areštuotas jokios institucijos, o skolininko sąskaitos areštuotos Sodros ar valstybinės mokesčių inspekcijos, todėl jokių piniginių lėšų jose nėra).

Antruoju atveju antstolis areštuoja turtą ir sąskaitas ne racionaliai ir logiškai matydamas grėsmę, jog neareštavus turto teismo sprendimas taps sunkai įvykdomas ar išvis neįvykdomas, o matydamas grėsmę, jog neareštavus sąskaitų skolininkas gavęs raginimą padengs skolą ir antstoliui nebus sumokėtas antstolio atlygis, kuris yra didžioji dalis visų skaičiuojamų antstolio vykdymo išlaidų. Areštavus sąskaitas raginimo metu lėšos sąskaitoje įšaldomos, jos nebūna nurašomos į antstolio depozitinę sąskaitą, o kol skolininkas galvoja, kad skolą padengė, pasibaigia raginimo terminas, o antstoliui atsiranda teisė išieškoti ir antstolio atlygį, kuris priklausomai nuo skolos dydžio gali būti nuo 4 iki 19 procentų.

Antstolių atrankos ir veiklos tikrinimo sisteminiai trūkumai sukūrė situaciją kuomet antstolių tarpe yra ne tik teisės srities profesionalai, besilaikantys aukštų šiai profesijai keliamų elgesio, moralės bei skaidrumo reikalavimų, tačiau ir asmenys, kurių tikslas jau seniai yra ne objektyvus ir sąžiningas valstybės patikėtų išieškojimo funkcijų įgyvendinimas, o “pasipinigavimas“ skolininkų sąskaita.

Todėl jei antstolis areštavo sąskaitą, automobilį, butą, namą, sutuoktinio turtą, paveldėtą ar dovanotą turtą, jei antstolio vykdymo išlaidų suma kelią įtarimą – www.tavoskola.lt teisininkų komanda patikrins antstolio veiksmus bei padės išspręsti skolų ir antstolių sukeltas problemas.