Skip to main content
Klausimai / AtsakymaiPatarimai

Kaip vykdomas skolos išieškojimas?

By 10 kovo, 2021No Comments
Kaip vykdomas skolos išieškojimas

Skolų išieškojimas – tai procedūra kurios metu yra siekiama išieškoti kitiems fiziniams ar juridiniams asmenims paskolintas lėšas. Jei grąžinimas vėluoja arba asmuo savo ruožtu atsisako tai daryti, gali būti kreipiamasi dėl priverstinio skolų išieškojimo kreipiantis į tokias paslaugas teikiančią įstaigą.

Skolos išieškojimą galima išskirti į dvi kategorijas:

Ikiteisminis išieškojimas

Tai pigiausias ir greičiausias būdas kreditoriui atgauti savo lėšas iš skolininko nepatiriant papildomų išlaidų. Ikiteisminis skolų išieškojimas leidžia kreditoriui išvengti bylinėjimosi išlaidų bei tokiu būdu kreditorius gali apsidrausti nuo dar didesnių nuostolių, jeigu paaiškėtų, jog skolininkas yra nemokus.

Teisminis išieškojimas

Tai brangesnis skolos išieškojimo būdas, kurį verta pradėti tuo atveju, jei ikiteisminio skolos išieškojimo procedūra pasirodė neefektyvi arba skolininkas nesilaiko pasiekto susitarimo sąlygų.

Teismui priteisus skolą ir antstoliui pateikus teismo išduotą vykdomąjį dokumentą prasideda priverstinio išieškojimo procesas.

Priverstinis skolos išieškojimas

Šis ieškojimo būdas iš fizinio asmens gali būti taikomas šiais būdais:

  • Banko sąskaitos areštas: jei skolininkas savo banko sąskaitoje turi pakankamą pinigų sumą, įstatymų numatyta tvarka antstolis gali nurašyti šias lėšas ir paskirstyti kreditoriams;
  • Skolos išieškojimas iš darbo užmokesčio: reguliariai tikrinama Sodros informacija, ir tuomet, kai skolininkas įsidarbina, jo skola išieškoma iš darbo užmokesčio. Antstolis siunčia skolininko darbovietei patvarkymą, kuriuo darbdavys privalo laikytis ir daryti išskaitas iš skolininko atlyginimo;
  • Išieškojimas iš skolininko turto: jei skolininkas turi jam priklausančio kilnojamojo, nekilnojamojo turto ar turtinių teisių, tačiau nėra galimybės skolą išieškoti iš turimų lėšų, per antstolių kontorą yra inicijuojamos skolininko turto varžytynės;
  • Išieškojimo nukreipimas į sutuoktinį/ę: jei skolininkas turi sutuoktinį/ę, ir nėra kitų galimybių skolos išieškojimą nukreipti į skolininko pinigines lėšas, darbo užmokestį ar kitą jam priklausantį turtą, tokiu atveju inicijuojamas skolos išieškojimas iš skolininko sutuoktinio/ės turto. Skolos išieškojimo nukreipimas į sutuoktinį/ę galimas tada, kai tarp skolininko ir jo sutuoktinio nėra sudarytos ir įregistruotos vedybų sutarties.